dinsdag 30 december 2025

Bouke de Vries, een revelatie!

 

Bouke de Vries (1960) geboren in Nederland maar woont en werkt in London. Hij is nu te zien in het Keramiekmuseum de Princessehof in Leeuwarden. Zowel dit museum als deze expositie bleken voor mij zowel eyeopener als voltreffer. Het museum ligt verscholen in de binnenstad van Leeuwarden, je loopt er zo aan voorbij maar dat zou een misstap betekenen: prachtig museum en juist ook de keramiek (ik geef het toe, ik dacht aanvankelijk keramiek mwah) is een prachtige techniek met een enorme zeggingskracht.

 

 En helemaal als een kunstenaar als Bouke de Vries zich hiermee bezighoudt. Hij verzamelt keramiek maar, en dat is werkelijk bijzonder, ook keramische scherven, die ieder ander bijeen zou vegen om meteen in de afvalemmer te deponeren. In een van de zalen vind je in een van de duistere hoeken een bezem  tegen de muur met op de vloer een zootje scherven en een blik. Een prachtig en subtiel gebaar van de kunstenaar. Voor Bouke de Vries is weggooien van scherven zoiets als vloeken in de kerk. En hij laat zien waarom hij zo denkt en voelt. Hoe hij aan zijn verzameling scherven komt is een raadsel maar hij heeft er een heleboel van en weet ze een nieuw leven te geven door ze te combineren met bestaande, oude beelden, ze te integreren in bestaand werk, er geheel nieuwe composities van te maken, door te laten zien hoe ze oorspronkelijk deel uitmaakten van een gereed product, kunstwerk of gebruiksartikel enzovoort. U moet deze tentoonstelling beslist gaan zien, het is werkelijk verbluffend en oogstrelend mooi maar niet alleen dat. De Vries becommentarieert ook de tijd waarin we leven, soms met humor, soms met steken onder water of subtiele gebaren.

Het toppunt van deze schitterende expositie is een schervenbanket in een grote, schaars verlichte zaal. Zien we hier een tafel gedekt voor twaalf personen? Maar kijk dan eens naar, inderdaad, dat schervenbanket. Het ziet er feestelijk en schitterend uit maar buig over de tafel heen bekijk het eens goed! Ik ga u verder niets vertellen, gaat dit zien. Het is waarachtig een van de allerfraaiste exposities die ik dit jaar zag. En u kunt hier nog terecht tot half augustus 2026. Wat een feest, wat een waanzinnig mooie tentoonstelling! En wat een prachtig museum. 




Geen opmerkingen: