maandag 24 november 2025

Wierd Duk is een rechtsradicale agitator met de ballen van een wezel

 

Wierd Duk was uitgenodigd in het EO-programma Dit was de week. Hij mocht uitleggen waarom het christelijk klokgelui tot onze identiteit behoorde en het gebed van een voorganger op een minaret niet. "We worden overal steeds maar weer weggedrukt", spoot Duk zijn vitriool weer eens over Nederland uit. Toen de ook aan tafel gezeten Ronit Palache aangaf waarom ze niet veel trek had in een gesprek met Wierd Duk onderbouwde ze die weerzin met enkele citaten uit de laatste podcast van de Telegraaf-icoon. Maar daar was Duk niet van gediend en hij liep weg. So far so good. Ik sta er niet  van te kijken.
 

Maar het meest schandalig vond ik wel de poging van presentatrice Margje Fikse om Ronit Palache de schuld te geven van het ronduit laffe gedrag van Wierd Duk. "Was het nou verstandig om hem met een lijst met klachten te confronteren?"wilde ze weten. Hoe durft ze? Palache riposteerde terecht: "Híj liep weg, ik confronteerde hem met zijn eigen uitspraken". 

Een blik op Geen Stijl maakte me al meteen duidelijk dat de vox populi helemaal achter Wierd Duk staat. Het grootste deel van de mensheid heeft maar één hersencel, ze kunnen er eigenlijk niets aan doen. Terwijl er toch weinig intelligentie voor nodig was om ogenblikkelijk te zien dat Duk zich hier extreem laf opstelde. Bij de geringste tegenwind je biezen pakken. Hij zit liever bij VI of hoe dat programma ook mag heten waar Johan Derksen hem lijkt te bewieroken. Daar heeft Duk geen tegenstand te vrezen. Wat een nare man en wat een angsthaas!  

Het verraad van Trump

 

De geschiedenis zal keihard oordelen over deze Amerikaanse president. Mocht dat anders zijn dan is de wereld definitief in een dystopie veranderd. Trump gelooft niet in multinationaal overleg. Hij prefereert deals tussen twee landen waarbij de sterkste altijd wint. De manier waarop hij nu Oekraïne probeert te dicteren hoe een deal met de misdadige Russen er uit zou moeten zien is ronduit misdadig en pervers.

Niet alleen moet Oekraïne een deel van de eigen natie, ook onbezet gebied, afstaan aan de Russen, het moet ook accepteren dat het leger zodanig klein wordt dat Poetin over een jaar of vijf gewoon een hernieuwde oorlog kan beginnen en het  land dan onder de voet kan lopen. Ook moet de Russische taal onderwezen gaan worden en moet de Russische orthodoxe kerk leidend worden. Dit alles komt neer op een volledige overgave aan Rusland. U begrijpt het al: in dit 28 punten plan hoeft Rusland geen enkele concessie te doen! En nog perverser: de VS willen delen in de winst uit de opbrengst van Russische tegoeden. Perverser kun je het niet krijgen. 

Ook presteerde Trump het Europa geheel buiten spel te zetten terwijl Europa de eerst belanghebbende bij dit conflict is en bovendien de financiële lasten  moet dragen van alle Amerikaanse hulp aan Oekraïne. De Amerikaanse voorstellen zijn geheel ingefluisterd door de Russen en de tandeloze hork, vastgoedondernemer en zelfverklaard diplomaat Steve Witkoff heeft het allemaal graag laten gebeuren. Hij zal nooit iets anders doen dan Trump bewieroken en hem naar de mond praten.

Er kon de wereld geen grotere ramp overkomen dan de schertsfiguur Trump te moeten tolereren. Helaas is deze schertsfiguur wel de machtigste man ter wereld. Laten we hopen dat het Europa lukt de voorwaarden voor een definitief staakt het vuren bij weet te sturen naar een evenwichtiger en vooral rechtvaardiger plan om deze afschuwelijke oorlog te beëindigen. 

donderdag 20 november 2025

Een gedichtje opzeggen maakt je nog niet fatsoenlijk

 

Gelukkig is de schande nu uitgewist. Een racist als voorzitter van ons parlement. Ik vond het vanaf dag één een beschamende vertoning. Wie er nu voorzitter is geworden interesseert me eigenlijk nauwelijks. Zolang hij zijn werk maar doet, volstrekt onpartijdig is en niet lijkt op Vera Bergkamp of Martin Bosma, vind ik alles goed. 

woensdag 19 november 2025

Ik rij nooit meer hybride of elektrisch!

 

In 2017 kocht ik een Mitsubishi Outlander, hybride. Ik kon, je gelooft het niet, wel 30 km elektrisch rijden. Ik had daar helemaal geen belangstelling voor, ik kocht die auto omdat de bijtelling zo enorm gunstig was. In de loop van de jaren ging ik steeds minder kilometers met die accu rijden en meldde dat ook bij de garage. Van die 30 km waren er nu nog maar 12 over. Bij de garage keken ze me aan alsof ze wilden zeggen: ja, wat had je dan verwacht. Verder niets.

Tot vorige week vrijdagochtend opeens de mededeling in het display verscheen: electrical circuit service required. En daarboven stond een rode auto met een dik vet rood kruis erdoor. De foutmelding uit laten lezen in de garage waarna de garageman mij met een lachend gezicht (ik kon hem wel op zijn bek timmeren) meldde dat mijn accupakket naar de filistijnen was en dat vervanging wel tienduizend euro ging kosten maar elders kon ik het misschien voor vijfduizend gefikst krijgen. Na zeven jaar dus een schadepost ter grootte van 25 procent van de nieuwwaarde!

Ik heb mij nooit gerealiseerd dat mij zoiets te wachten stond. De garageman zei dat zij altijd vermeldden dat de accu's achteruit gingen waarop ik hem antwoordde dat niemand van zijn collega's daar ooit over begonnen was. Dan is het uw woord tegen het mijne was zijn reactie. Ik: maak je me nu voor leugenaar uit? Afin, wat zeggen de garantievoorwaarden: als de accu binnen acht jaar verslijt, zijn de kosten voor de garage. Maar er was helemaal niemand die mij in 2024 (het laatste van de garantiejaren) waarschuwde: let op, je accupakket staat op instorten,laat het tijdig en binnen de garantie vervangen. 

Ja, ik begrijp die garage Herwens uit Arnhem wel. Die hebben geen zin in een schadepost van tien mille. Daarom stond die onverlaat ook gewoon tegen mij te lachen toen hij mij de schade meldde. Is het dom van mij dat ik me nooit realiseerde dat die accu misschien wel eens vervangen moest worden? Misschien wel maar dit zijn de feiten, waarvan de belangrijkste is dat de garage niets zei, helemaal niets! Mocht u ooit een Japanner of zoiets willen kopen, ga dan niet naar garage Herwens in Arnhem, daar zijn ze niet te goeder trouw!

dinsdag 11 november 2025

One day, the warm African sun...

 


Abdullah Ibrahim, pure magie!

 

Een concert van de 91-jarige Abdullah Ibrahim in Tivoli. Hij trad op met de geweldenaar Noah Jackson op bas en cello en Cleave Guyton op piccolo, dwarsfluit en klarinet. De beide begeleiders waren het meest aan het woord. Nog slechts enkele maanden geleden gaf Ibrahim hier een piano solo concert en je vraagt je af hoe een zo broze man zo’n tour de force aankan. Wat nog veel erger was: ik verzuimde een kaartje te kopen. 


Zodra Abdullah Ibrahim de piano beroert gebeurt iets zonder dat je het kunt benoemen. Het is pure magie. Ik ken zijn muziek inmiddels heel behoorlijk, hij is ruim vertegenwoordigd in mijn bibliotheek. Ik herkende aardig wat passages en had eerder al vastgesteld dat hij een heel eigen idioom heeft ontwikkeld. Net als Keith Jarrett herken ik hem meestal onmiddellijk. Ook Ibrahim heeft een heel heldere toetsaanslag en speelt ronduit lucide, wat geniet ik van die man. Zijn pianospel is werkelijk een genot om naar te luisteren. Hij wisselt een lyrische blues af met omfloerste tonen en laat geregeld duidelijk Afrikaanse invloeden horen. Zijn African Suite met strijkers behoort tot de mooiste muziek die ik ooit gehoord heb. Daar mag je mij voor wakker maken.

Wat ben ik blij dat ik dit concert gezien heb. Het is niet erg waarschijnlijk dat ik hem ooit nog zie. Wat bezielt deze man om nog een internationale tournee te ondergaan. Hij kan niet meer zelfstandig lopen en ik vreesde telkens dat hij in slaap zou vallen als zijn collega’s aan het woord waren. Abdullah Ibrahim is een geweldenaar en een magisch musicus. Zijn lied aan het einde van het concert was even indrukwekkend als ontroerend. U deed er fout aan hier niet bij geweest te zijn.

 



maandag 10 november 2025

De hallucinante wereld van Steve Reich

 

Het Muziek, het Asko-Schoenberg Ensemble en Hiiit, voorheen Slagwerk Den Haag, speelden in de Conservatoriumzaal van Amare Music for 18 musicians van Steve Reich. Dit bijna een uur durende stuk beleefde zijn wereldpremière in 1976 en dat moet een waanzinnige ervaring geweest zijn. Wij zijn inmiddels wel gewend aan minimal music maar stel je voor dat je zoiets voor het eerst hoort!

Maar ook nu nog is het ronduit magische muziek, een bij tijd en wijle hallucinante trip. Zelf houd ik van het geluid van de marimba’s en de basklarinetten maar dit is een wonderlijk samenspel van cello, viool, klarinet en basklarinet, keyboards, xylofoon, marimba en de menselijke stem. Wonderlijk omdat dit instrumentarium zo prachtig bij elkaar blijkt te passen. Wonderlijk ook omdat alle stemmen in dit werk zo helder hoorbaar blijven. 


Van de musici wordt een enorme focus vereist. Me dunkt dat je je volstrekt op je eigen partij moet concentreren. Mij zou dat niet lukken, ik zou zomaar meegenomen worden door het ritme en de melodie van mijn buurman. Heerlijk om te horen én te zien hoe een motief telkens langzaam verschuift, de xylofoon laat een paar noten horen die voortdurend herhaald worden maar dan komt er langzaam telkens een extra noot bij.

Het stuk heeft geen theatrale betekenis, vertelt geen verhaal. Je moet het ondergaan en dan blijkt het een daadwerkelijk magisch stuk muziek. Voor mij de tweede keer dat ik het live hoor maar ik luister er ook vaak op de koptelefoon naar. Geweldige muziek! Als u ooit de kans krijgt, ga het dan zien en horen.

 

vrijdag 7 november 2025

Kosten en baten landbouw eindelijk doorgerekend

 

Deloitte heeft een kosten en baten analyse van de Nederlandse agrarische bedrijfstak opgesteld in een rapport met de heldere titel De verborgen rekening. De cijfers zijn even onthutsend als voorspelbaar. De toegevoegde waarde van de landbouw is 13,3 miljard euro maar de kosten door uitstoot en verlies van biodiversiteit zijn in een conservatieve berekening begroot op 18,6 miljard. De huidige productie is toereikend voor 2,5 maal de Nederlandse bevolking.


Als we uitsluitend biologisch zouden boeren zouden we nog steeds 1,7 maal de Nederlandse bevolking kunnen voeden. Het prijsverschil tussen biologische en conventionele landbouw bedraagt dan nog slechts 30% in plaats van 50% nu. De totale kosten van dit scenario bedragen nog slechts 1,1 miljard. Als we een mengscenario zouden volgen (deels biologisch en meer geënt op plantaardige eiwitten) dalen de kosten naar 2,7 miljard.

Ik vrees dat dit het zoveelste rapport is dat roemloos in een la verdwijnt. Zou wel eens willen weten hoe dit rapport in de kringen van BBB wordt beoordeeld. Hopelijk maakt het nieuwe kabinet nu eens eindelijk werk van een eerlijk en toekomstbestendig landbouwbeleid.

PVV als maat der dingen

 

Ik lees lang niet alle columns in de kranten maar vandaag viel mijn oog op een mooie column van Carolina Trujiillo in de Volkskrant. Zij beschrijft daarin hoe ze haar ouders in Urugay uit probeert te leggen hoe je uitslag van de Nederlandse verkiezingen moet interpreteren. Zij vond een werkelijk schitterende vergelijking: "PVV is xenofoob populistisch rechts, BBB is agro-PVV, JA21 is splinter-PVV, FvD is PVV op crystal meth en VVD is PVV met beleggingsportefeuille". Briljant!

dinsdag 4 november 2025

Verkiezingsmisère

 

Eindelijk dan heeft Wilders zijn verkiezingsnederlaag toegegeven nadat hij dagenlang op de meest misselijkmakende wijze de legitimiteit van de verkiezingsuitslag bleef betwijfelen. Wilders brengt direct schade toe aan onze democratie. Hij zou daarvoor verantwoording bij de rechter af moeten leggen. En natuurlijk houdt die verschrikkelijke Yesilgöz vast aan een coalitie met JA21 die geen Kamermeerderheid heeft terwijl er met GL-PvdA een ruimte Kamermeerderheid wordt behaald. Ik hoop dat Jetten vasthoudt aan een centrumlinks kabinet, en hoe links is dat dan nog? Ik zie niet in hoe de standpunten van D66 en JA21 bij elkaar te brengen zijn. Deze mogelijkheid is een strikt getalsmatige.

Ik wil ook nog iets zeggen over de SP. Het lag niet aan  Liliane Marijnissen en het ligt ook niet aan Jimmy Dijk. De simpele waarheid is dat er in het huidig tijdsbestek geen behoefte meer aan een partij als de SP bestaat en als GL-PvdA niet oplet staat hen hetzelfde lot te wachten. De Nederlandse burger is nog slechts in één ding geïnteresseerd: hoe krijgen we zo snel mogelijk al die buitenlanders eruit. Dat vindt die burger belangrijker dan de sterkste schouders die de zwaarste lasten moeten dragen, belangrijker dan vermogen in plaats van arbeid belasten, belangrijker dan betaalbare zorg en zelfs belangrijker dan huisvesting. Immers, als we al die buitenlanders met zachte of desnoods harde hand naar buiten hebben geleid, is het woonprobleem ook opgelost.