woensdag 6 augustus 2025

Sauerland 3 Soest

 

De wegen hier in HSK Hoch Sauerland Kreis zijn voortreffelijk, in schril contrast tot onze ervaringen in april jongstleden in Italië. Ik kan nog steeds woest worden over de wijze waarop de Italianen hun wegennet laten verloederen en er maar niet in slagen de walgelijke hoeveelheden geld die ze van de EU krijgen toegestopt op een zinvolle manier te investeren, bijvoorbeeld door het wegennet eens te vernieuwen. Maar kom, we zijn nu in Sauerland en brengen een groot deel van de dag door in Soest, een kleine stad van zo'n 50.000 inwoners niet ver van de Möhnersee waar de stuwdam in mei 1943 door de Engelsen werd gebombardeerd waardoor er een vloedgolf van zeven meter hoog over het nabijgelegen stadje stroomde. Bijna 1.500 doden.

Soest heeft v oor een kleine stad veel kerken. De grootste, de Patroklidom, werd in de oorlog grotendeels verwoest. Zonde van deze ongetwijfeld prachtige Romaanse kerk, die weliswaar opnieuw werd opgetrokken maar wel in de meest sobere uitvoering. Soest staat vol met vakwerkhuizen, vaak voorzien van fraaie versieringen en vooral bijbelteksten. Ja, godvruchtig waren die Duitsers wel ten tijde van Luther. De schrik zat er goed in want er moest goed gedaan worden en de teksten spreken vaak van hoezeer we god moeten vrezen.

Wat vooral opvalt is het zeer geringe aantal toeristen in deze toch beslist aardige stad. Ik had het gevoel dat wij de enige buitenlanders waren maar dat kan niet kloppen natuurlijk. 

 



Geen opmerkingen: